بلاگ

قطعات پمپ آب خانگی

domestic-water-pump-parts

امروزه یکی از پرکاربردترین ابزارآلاتی که در تمامی ساختمان ها ، مجتمع ها ، صنایع و امور مربوط به کشاورزی و باغداری دیده می شود، پمپ های آب هستند که در انواع و اقسام مختلفی وجود دارند و هر کدام کاربردها و کارکردهای خاصی دارند. پمپ  آب خانگی نحوه ی ساخت مخصوص به خود را دارد و از قطعات با ویژگی های خاصی ساخته شده اند. آشنایی با قطعات سازنده ی پمپ های آب خانگی می تواند به شما در تعمیر و نگهداری پمپ کمک شایانی نماید. در این نوشتار سعی داریم به اختصار در مورد قطعات سازنده ی پمپ های آب خانگی توضیح بدهیم و به شما در آشنایی و خرید پمپ آب خانگی کمک کنیم.

الکتروموتور

قدرت مورد نیاز در پمپ های آب توسط الکتروموتورها تامین می شود. نحوه ی کارکرد الکتروموتور به این ترتیب است که با روشن شدن موتور پمپ آب نیروی الکتریکی با ورود به سیم پیچ موتور، ایجاد یک میدان مغناطیسی قوی می کند که باعث چرخش روتور در الکتروموتور پمپ می شود.

بلبرینگ

یکی از مهمترین قطعاتی که در یک پمپ وجود دارد ، بلبرینگ آن است. بلبرینگ یک ابزار ساخته شده از فلز مرغوب است که در یک پمپ آب خانگی برای حرکت دادن شفت از آن استفاده می شود. در وقاع بلبرینگ موجود در پمپ ، با به حرکت در آوردن شفت ، موجب به گردش در آمدن پروانه ها می شود.

محفظه ی آب بندی شده

محفظه ی آب بندی در پمپ آب خانگی بسیار مهم عمل می کند. در واقع طراحان و سازندگان پمپ های آب برای پیشگیری از نشت آب از دستگاه ابزاری را با شکل و طرح این چنینی طراحی کرده و ساخته اند که به کمک آن هیچ آبی از پمپ و بدنه نشت نمی کند.

پوسته ی پمپ آب

تمامی اجزا و قطعات پمپ در پوسته ی پمپ جا می گیرند. پوسته ی پمپ کاملا با تمامی قطعات موجود در پمپ هماهنگ است و طوری ساخته شده است که به راحتی آب از ورودی تعبیه شده روی پوسته وارد پمپ شده و از طریق پروانه های موجود در آن به سمت خروجی هدایت می شود.

دیفیوزر

یکی از مهمترین قطعات کار گذاشته شده در پمپ آب ، دیفیوزر است که پروانه ی پمپ را در بر می گیرد . با کمک دیفیوزر انرژی سرعتی ایجاد شده در پمپ به فشار تبدیل می شود. دیفیوزر پروانه را در خود جای می دهد .

شفت

شفت یکی از ابزارهای مهم و کاربردی در پمپ آب خانگی و بطور کلی در هر پمپی می باشد. شفت وسیله ای استوانه ای شکل است که حکم محور را در پمپ آب دارد. پروانه ها را روی شفت کار می گذارند. در واقع باید گفت که به کمک شفت ، پروانه ها به چرخش در می آیند و آب را در طول پمپ به حرکت در آورده و به سمت جلو هدایت می کنند.

کاسه نمد

پمپ آب وسیله ای است که مدام در آن آب و انواعی از سیالات و مایعات در حرکتند . برای همین طراح و سازنده ی یک پمپ حتما باید در حین طراحی و ساخت آن به فکر جلوگیری از نشت و هدر رفت آب باشد. کاسه نمد یکی از ابزارهایی است که برای آب بندی پوسته و بدنه ی پمپ طراحی و ساخته شده است. سازندگان پمپ های آب به کمک کاسه نمد از نشت آب و یا سیال به بیرون جلوگیری می کنند.

کلید اتوماتیک

ست کنترل یا کلید اتوماتیک یکی از ابزارهای مهم کارگذاشته شده روی هر پمپ آب بشمار می رود. کلید اتوماتیک بصورت خودکار اقدام به روشن کردن و یا خاموش کردن پمپ آب می کند.

سیل مکانیکی

از اصلی ترین قطعات کار گذاشته شده در یک پمپ آب خانگی ، مکانیکال سیل است. مکانیکال سیل مانع ایجاد درز و نشت رفتن آب یا گاز از یک پمپ می شود. در صورتی که به هر دلیلی سیل مکانیکی از کار بیفتد و یا خراب بشود ، پمپ از کار خواهد افتاد و خاموش خواهد شد.

پروانه

پروانه های موجود در پمپ ها در اشکال مختلفی ساخته می شوند . پروانه ها از اصلی ترین اجزا و قطعات موجود در پمپ های آب خانگی شمرده می شوند که انرژی الکتریکی موجود در پمپ را به انرژی جنبشی و حرکتی تبدیل می کنند. پروانه ی کارگذاشته شده در پمپ ، به آب یا هر سیال و مایعی که وارد پمپ می شود سرعت داده و آن را به حرکت در می آورد و به جلو و به سمت خروجی پمپ می راند.

فلوتر

یکی از مهمترین و اصلی ترین قطعات حیاتی کارگذاشته شده در یک پمپ آب را باید فلوتر دانست. فلوتر وسیله ی اندازه گیری مقدار آب یا مایع موجود در پمپ است که در صورت کاهش مایع یا آب از حد استاندارد در پمپ ، اقدام به خاموش کردن پمپ بطور خودکار می کند. در حقیقت یکی از ابزارهایی که برای سنجش سطح سیال در پمپ آب خانگی طراحی شده است همین فلوتر است . حجم آب یا سیال موجود در مخزن پمپ را به راحتی همیشه میتوان مورد ارزیابی قرار داد و مانع سوختن پمپ شد.

اتصالات پمپ

از دیگر قطعات و ابزار آلات کاربردی موجود روی پمپ آب خانگی ، شیلنگ یا همان اتصالات پمپ آب می باشند. در وقاع باید بدانیم انتقال و جابجایی آب یا هرگونه مایعی را به کمک این اتصالات می توان به راحتی انجام داد.باید بدانیم که این شیلنگ ها را بطور معمول از جنس گالوانیزه می سازند. هر چند که گاهی وقتها این شیلنگ ها را از جنس پلاستیک هم می سازند. در کل باید بدانیم که شیلنگ ها باید انعطاف پذیری خوبی داشته باشند. این انعطاف پذیری شیلنگ ها از مهمترین مزیت ههای آن ها نسبت به لوله ها شمرده می شود. البته باید دانست که لوله ها در مقابل شیلنگ ها از قدرت و دوام بیشتری برخوردارند.

دیسک کف گرد، پیستون ، دیافراگم پمپ ، رینگ خنک کاری پمپ ، دنده ی پمپ ، سیت و بال پمپ آب ، پایه پمپ ، گیج فشار سنج پمپ آب خانگی و … هم از دیگر قطعات ساخته شده وکار گذاشته شده روی پمپ های آب خانگی بشمار می آیند.همچنین پمپ های آب انواع مختلفی دارد مثل پمپ آب خانگی یا بوستر پمپ یا پمپ آب طبقاتی و پمپ آب سیرکلاتور که در جاهای مختلف استفاده میشوند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *